Framgångsrika spelare från Sundsvalls BGK och Skönsbergs SK imponerar

Josef Bane var den enda spelaren i ungdomsklassen. Josef imponerade dock med ett jämt spel under hela helgen och även om han själv hade hoppats på ett lägre snitt än 33,7 så är klubben väldigt nöjd med hans prestation.

I elitklassen var det Daniel Westholm från Haga BGK som lyckades bäst med en första plats. Hans 24,6 i snitt över 7 varv var under vad dom flesta tippade som slutresultat för vinnaren. Mattias Hägglöf och Kevin Sundström från Sundbybergs BGK tog andra och tredjeplats i elitklassen, med snitt på 24,7 respektive 25,3.

Topp tre elit Kevin Sundström, Daniel Westholm, Mattias Hägglöf

Flera spelare från Sundsvalls BGK visade också upp fina resultat i elitklassen. Eddie Söderlund och Joakim Ring imponerade med sina resultat och placerade sig på femte och sjunde plats, med ett snitt på 25,6 och 26,3. André Söderlund och Bengt Neuman visade också upp bra spel och placerade sig på tionde och tolfte plats, med snitt på 26,4 och 26,6.


Bengt Neuman 
350522471_2577987782355515_8371797949896611348_n
Joakim Ring

Eddie Söderlund

Thomas Holmlund

Värt att nämna är också att deltagarna från Skönsbergs SK gjorde också en bra tävling. Erik Hjalmarsson placerade sig på åttonde plats i elitklassen. Medan William Forslund, ungdomsledare i Sundsvall, tog en tredjeplats i breddklassen och Turbo Temmel lyckades knipa en femte plats i breddklassen.

349594497_200774275749892_1554095583635213765_n Turbo Temmel och William Forslund

Dessa spelare från Sundsvalls BGK och Skönsbergs SK har visat att dom vill tillhöra Sverige eliten inom sporten och deras engagemang är något som sänder tydliga signaler till övriga bangolf Sverige. Deras resultat i tävlingen är en bekräftelse på deras hårda arbete och träning ger resultat.

Sundsvalls BGK är stolta över sina framgångsrika spelare och deras insatser för att sätta Sundsvall på kartan inom bangolf. Deras prestationer är en inspiration för andra unga spelare som strävar efter att nå framgång inom sporten.

Nu vänder City Golf Tour till Sundsvall där vi har äran att få arrangera deltävling 3 den 17 – 18 juni. Vi är övertygade om att våra spelare kommer bjuda på hårt motstånd till alla deltagare som besöker oss och vi hoppas på att flera av våra spelare kan klättra på leaderboarden efter tävlingen på hemmaplan.

För att hålla dig uppdaterad om dessa spelares och klubbarnas framsteg, besök Sundsvalls BGKs officiella webbplatser eller följ dem på sociala medier.

Tillbaka till föregående sida

Vi sponsrar Sundsvalls BGK